Czarna koszula kontra Biała – idealne bazy do każdej męskiej stylizacji

Zacznijmy od rodzajów kołnierzy w koszulach, ponieważ każda z nich musi być idealnie dopasowana do twojej sylwetki jak i okazji na którą się wybierasz.

 1. Kołnierz typu Kent
  Jest on najbardziej rozpoznawalny i najczęściej wybierany przez Panów. Koszulę z kołnierzem typu Kent możesz założyć na spotkanie ze znajomymi, uczelnie bądź do pracy. Wyłogi czyli końce kołnierza, są w tym przypadku rozstawione szerzej i pozwalają na dopasowanie wąskiego bądź średniej szerokości krawata. Koszule z tym kołnierzem najlepiej pasują mężczyzną o każdym owalu twarzy, więc możesz śmiało stawiać na koszule o tym typie kołnierza!
 2. Kołnierz Włoski
  Inaczej nazywany Cutaway lub Spread. Koszule z tym kołnierzem możesz spokojnie założyć na ważniejsze okazje takie jak ślub, bal sylwestrowy czy spotkanie biznesowe. Do tej koszuli możesz spokojnie tworzyć grubsze wiązania krawatu, ale musisz się zastanowić czy będą one pasować do twojego owalu twarzy. Zasada jest prosta: szeroka twarz – szerokie węzły, wąska twarz – proste i klasyczne węzły (np. four-in-hand). Zapamiętaj! Kołnierz włoski idealnie pasuje do twarzy wąskich i pociągłych. Zdecydowanie nie polecam osobą z okrągłą twarzą.
 3. Kołnierzyk półwłoski
  Jest to kompromis pomiędzy dwoma powyżej opisanymi kołnierzami. Jest on uniwersalny i możesz go założyć na wiele okazji. Dodatkowo jego atutem jest to, że pasuje do każdego typu twarzy. Kołnierz pół włoski doskonale prezentuję się z muchą, lecz bez żadnych dodatków również będziesz wyglądać niczego sobie.
 4. Kołnierz łamany
  Koszule z kołnierzem łamanym zakłada się na bardzo formalne okazje, takie gdzie zakładasz smoking, surdut bądź frak. Do tego kołnierza obowiązkowa jest mucha. W koszulach o tym kołnierzu dobrze będą wyglądać mężczyźni o wąskiej szyi i pociągłej twarzy.
 5. Kołnierz z guzikami.
  Nazywany również button down. Kołnierz z guziczkami ma za zadanie przytrzymać wyłogi aby nie przeszkadzały w noszeniu. Stosowany raczej do casualowych stylizacji. Świetnie prezentuję się sam bądź z krawatem. Polecany dla Panów o wąskim jak i szerokim owalu twarzy.
  Pamiętaj, że ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrany rozmiar koszuli. Duża część Panów decydują na za duże koszule, ponieważ w ten sposób uważa że maskuje swoje niedoskonałości. Niestety po włożeniu koszuli do spodni, nadmiar materiału faluje się i wysuwa się ze spodni, przez co komfort noszenia koszuli jest zdecydowanie na niskim poziomie i tym samym Panowie nie lubią nosić koszul. Także pamiętaj! Odpowiedni rozmiar to połowa sukcesu. Dodatkowo nie nosimy podkoszulka pod koszulą, przynajmniej nie w sposób widoczny. Jeżeli masz problem z poceniem, wybieraj koszule z naturalnych surowców, takich jak bawełna. Podkoszulek nie może być widoczny pod koszulą, ponieważ wygląda to nieelegancko.
  Pewnie zastanawiasz się co z koszulą z krótkim rękawem, odpowiedź jest dość prosta:
  nie nosimy koszul z krótkim rękawem. Nie ma żadnych przesłanek aby elegancki mężczyzna musiał ją zakładać. Koszula z krótkim rękawem często wygląda dość śmiesznie, i po prostu nie jest ładna. Polecam zostawić ją dla małoletnich dżentelmenów. Natomiast Tobie polecam podwinąć rękawy w koszuli z długimi rękawami, jeżeli potrzebujesz więcej wygody.
  Jeżeli znasz już rodzaje kołnierzy i potrafisz dobrać odpowiedni rozmiar koszuli to możemy przejść do koloru.
  Czarny oraz biały to kolory ponadczasowe i uniwersalne. W tych odcieniach każdy wygląda dobrze.
  Biała koszula to dobra baza do każdego koloru garnituru, dzięki niej będziesz wyglądał elegancko i profesjonalnie, nie martwiąc się o to czy ten garnitur na pewno dobrze wygląda z tą koszulą. Pamiętaj koszula zawsze powinna być włożona do spodni. Chyba nie chcesz wyglądać niechlujnie z koszula sięgającą przynajmniej do połowy uda. Biała koszula pod względem swojej uniwersalności dobrze będzie się łączyć również z klasycznymi Jeansami. Lecz jeżeli chcesz postawić na coś bardziej na luzie polecam koszule w kolorze czarnym ale bez krawata. Będzie ona mniej zobowiązująca, ale nadal będzie podkreślać twój mniej formalny styl. Czarna koszula tworzy z jeansami luźny i niewymuszony look. Dobrze sprawdzi się on na popołudniowej randce czy swobodniejszym spotkaniu. Jeśli lubisz szokować, postaw na kontrasty. Czarna koszula i białe spodnie to kontrastowa, dynamiczna stylizacja. Gdy połączysz czarną koszulę z jeansami tworzy luźną i niewymuszoną sylwetkę. Idealnie sprawdzi się na popołudniowej spotkaniu ze znajomymi jak i romantyczną kolacją. Jeśli lubisz zaskakiwać, zdecyduj się na kontrasty. Czarna koszula i białe spodnie stanowi świetne rozwiązanie oraz dynamiczna stylizację.
  Twoja garderoba to zapewne połączenie strefy formalnej jak i casualowej. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą okazję. Swoją stylizacją możesz podkreślić zdarzenie w którym bierzesz udział.
  A czy wiesz gdzie swoje początki miałą koszula? Już starożytne koczownicze plemiona z Azji Środkowej, nosiły koszule w formie tuniki, dodatkowo w Starożytnym Egipcie okazało się to również popularnym rozwiązaniem.