Garnitur czy smoking?

Zazwyczaj to pytanie pojawia się kiedy mężczyzna decydując się na ważny krok w swym życiu jakim jest ślub pragnie znaleść najlepszą stylizację. W końcu oczy wszystkich będa skierowanie nie tylko na Paniń Młodą ale również, a może przede wszystkim na Pana Młodego
Bardzo wielu Panów zastanawiając się nad odpowiednim wyborem nie wie jednocześnie czym te dwa eleganckie stroje męskie (smoking i garnitur ) różnią się od siebie.
Smoking który nam panią a także niektórym paną kojarzy się głównie z Jeamsem Bondem jest uważany przez wielu za garnitur do zadań specjalnych. Warto więc poznać go lepiej
Smoking to wyjątkowy strój na wyjatkowe okazje, ale wbrew pozorom nie na te najbardziej uroczyste. Dlatego Smoking nada się idealnie na ślub i wesele, jak i wyjście do opery czy filharmonii, a także na bal sylwestrowy i podobne okazje o charakterze jednocześnie rozrywkowym i oficjalnym. Należy go założyć wszedzie tam, gdzie wymagany jest tak zwany „black tie” Określenie to powinno być umieszczone w zaproszeniu.Smoking powinno się zakładać wyłącznie po zmierzchu. Jest to bowiem stylizacja stworzona do sztucznego światła. Dopiero wtedy bowiem odpowiednio zagra błysk na jedwabnych wykończeniach. Kolory w których występuje smoking to wyłącznie czarny lub ciemnogranatowy zwany „midnight blue” jest to odcień który dopiero w dobrym świetle ujawnia, że nie jest czernią. Istnieje równiez letnia wersja smokingu, w której do ciemnych spodni zakłada się marynarkę białą lub ecru. Całość oczywiście winna być wykonana ze stosunkowo lekkiej tkaniny wełnianej by użytkownik nie odczuwał dyskomfortu podczas noszenia.
Charakterystyczne są tutaj klapy marynarki. Są albo szalowe, bez kozerki, albo ostre zamknięte. Pokrywa sie je czarnym jedwabiem, z którego sa także wykonane lampasy na nogawkach spodni. Marynarka nie ma z tyłu rozcięć (szliców), co jest wyjątkowa cechą w stroju formalnym z uwagi na to że w zwykłych marynarkach brak rozcięć obiża formalność ubrania.
Smokingi występują w wersji jedno lub dwurzędowej, bardzo istotna jest tutaj prostota i dlatego kieszenie marynarki nie posiadaja patek.
spodnie są w kolorze marynarki z wyjątkiem jak już wcześniej pisałam gdy marynarka jest biała lub ecru. nogawki nie mają mankietów, które w klasycznej elegancji obiżają formalność stroju.Ważnym również elementem jest by spodni nie zapinać na pasek. Spodnie obowiazkowo noszone są na szelkach (zresztą nawet nie posiadają szluwek).
Do smokingu obowiązkowo zakładamy białą koszulę. Powinna mieć mankiety zapinane na spinkę oraz krytą plisę, aby nie było widać guzików. Pod marynarka smokingowa koniecznie powinna się znależć czarna kamizelka lub czarny pas smokingowy, nieodłaczne sa również wiązane muszki. Powinny być czarne, jedwabne gładkie. Należy pamietać również o butakch, do takiego strojuzakładamy wyłącznie czarne.
Garnitur jest mniej formalnym strojem niż smoking, ale jest synonimem elegancji. zawsze dodaje klasy i powagi.
Garnitury dzielimy na Trzyczęściowe składające się z -marynarki, spodni oraz kamizelki, oraz dwuczęściowe- marynarka, spodnie.
Garnitur który chcemy wybrać jako alternatywę dla smokingu, nie powinien mieć zbędnych udziwnień. Musi wyglądać ponadczasowo. idealnie gdyby marynarka miała ostre klapy wywodzące sie od fraka i smokingu. jeśli ma zwykłe, otwarte nic strasznego się nie dzieje. Ale w tym wypadku konieczna jest kamizelka. Nie musi ona być wykonana z tej samej tkaniy co reszta zestawu (marynarka i spodnie) Kontrastująca odd vest może podkreślić radosny charakter uroczystości której dedykowany jest garnitur. Z granatoeym garniturem doskonale komponują sie jasne, na przykład w kolorze szarym kamizelka może mieć drobny wzór – do klasyki należą kratka oraz drobna jodełka.Decydujący wpływ na na zakup odpowiedniego garnituru powinien mieć jego odpowiedni dobrany rozmiar.
Przedewszystkim marynarka musi być dopasowana w ramionach. Chodzi o ładna linę barków, bez fałd i załamań. Kołnierz musi przylegać do kołnierzyka koszuli. Talia musi być zaznaczona, a rekawy nie powinny być luzne. Należy też pamiętać o plecach, których nie doceniamy z uwagi że ich nie widzimy. Niestety zobacza je je inni. Poły marynarki powinny sięgać mniej więcej do połowy kciuka. W idealnym garniturze tył zakrywa pośladki. Mankiet koszuli powinien wystawać 1cm poza rekaw marynarki. I jeszcze jedna ważna sprawa, odpowiedniej długości spodnie maja jedno załamanie i kończą się na cholewce buta. Najbardziej klasyczny jest garnitur w kolorze czarnym lub grafitowym, a także granatowym .
Pozornie nieznaczne różnice między smokingiem a garniturem sprawiają że wielu panówwyciaga z szafy komplet nie dopasaowany do okazji. Dlatego raz jeszcze:
Garnitur jest kompletem wręcz uniwersalnym, dzięki czemu może być wybierany niemalże na każde wyjście

  • od dnia w pracy, przez spotkanie biznesoweaz po ślub
    Smoking winien być zakładany na każdą oficjalna okazję która rozpoczyna się po 18 lub 19.